Eser ve Yayın Koruma

eser-ve-yayin-koruma

 

 

 

 

 

 

 

Eser ve yayın koruma, günümüzün en önemli hukuki sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda yaşanılan teknolojik gelişmeler, eser ve yayınların korunmasını daha güç hale gelmiştir. Eser ve yayın korumanın bu denli güç hale gelmesi de şüphesiz ki eser ve yayın sahipleri açısından can sıkıcı bir durumdur. Fakat kanun koyucu, kişilerin aylarca bazense yıllarca emek vererek hazırlamış oldukları eser ve yayınların korunması için birtakım düzenlemeler yapmıştır. Söz konusu düzenlemeler çerçevesinde eser ve yayın koruma daha mümkün hale gelmiştir diyebiliriz.

 

Eser ve yayın koruma denildiği zaman akla ilk gelen kavram; telif hakkı ihlali kavramıdır. Çünkü bir eserin veya yayının hukuken korunmasını isteyen kimsenin ilk yapması gereken işlem o eser veya yayının telif hakkını almaktır. Telif hakkının alınması ile ilgili eser hakkında hukuki korunma sağlanmış olacaktır. Telif hakkı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda korunmaya alınmış olan bir haktır. Telif hakkı, bir düşünce ürününün veya bilginin kullanılabilmesi, yayınlanabilmesi için gerekli olan yetkilerin ve hakların kanunlar tarafından hak sahibine verilmesini ifade eden kavramdır. Esas itibariyle telif hakkı ile özgün bir eserin veya yayının kopyalanmasının ve sahibinden izinsiz olarak kullanılmasının önüne geçmek hedeflenmektedir. İlgili kanuni düzenlemeye göre telif hakkı, belirli bir süreliğine sahip olunan hak olup bu korumadan faydalanabilmek için söz konusu eser veya yayının kanunda yer alan eser veya yayınlardan birisi olması gerekmektedir. Kanuna göre; yazılımlar, buluşlar, tasarımlar, bilgisayar programları ile edebiyat ve sanat eserleri telif hakkı kapsamında korunabilecek eserlerden sayılmaktadır. Dolayısıyla aslında telif hakkı konusunun çok kapsamlı olduğunu, eser ve yayın koruma için kanun koyucunun geniş bir düzenleme yaptığını söyleyebiliriz.

 

Eser ve yayın koruma için telif hakkının alınması gerektiğini daha önce de belirtmiştik. Bir eserin ya da yayının nasıl telif hakkının alınacağını yazımızın ilerleyen bölümlerinde açıklayacağız. Fakat şimdi belirtmemiz gereken hususlarda birisi; hangi hallerde bir eserin veya yayının telif hakkının alınabileceğidir. Çünkü 5846 sayılı Kanun’a göre fikir ve sanat ürününün eser kapsamında tutulabilmesi için birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Aranan özelliklerden ilki; eser ya da yayının özgün olmasıdır. Zaten telif hakkının asıl amacı ürünün, onu meydana getiren kişiye özgü olduğunu kanıtlamak ve bu nedenle korunması sağlamaktır. Dolayısıyla oluşturulan ürünün, eserin sahibine özgü olması gerekmektedir. Aranan bir diğer özellik ise korunmak istenen eserin, fikri bir çaba neticesinde meydana gelmiş olmasıdır. Ayrıca korunmak istenen eserin, daha önce belirtmiş olduğumuz, yani kanunda yer alan eserler ve yayınlar kategorisine girmesi gerekmektedir. Korunmak istenen eserin, eser sahibi tarafından şekillendirilmiş olması da şüphesiz ki aranan özelliklerden birisidir. Tüm bu niteliklerin bir arada olması halinde eser ve yayın koruma için 5846 sayılı Kanun çerçevesinde telif hakkının edinilmesi mümkün olacaktır.

İnternet Yayın ve Eserlerini Koruma

Eser ve yayın koruma denildiği zaman akla ilk gelen sorulardan birisi de “İnternette telif hakkı nasıl korunur ?sorusudur. Çünkü internetteki eserlerin ve yayınların korunması çok daha zordur. Kişiler, birkaç hareketle bir kimseye ait makalayi kopyalabilir ve bunu kendi sitesinde sanki kendisi yazmış gibi yayınlayabilir ve bundan prim elde edebilir. Eserlerin ve yayınların kopyalanmasının bu denli kolay olduğu bir durumda elbette ki bunların da korunması için kanun koyucu bazı yollar öngörmüştür. Yani internet ortamında yer alıyorlar diye eser ve yayınların korunma kapsamı dışında değillerdir.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki eser sahibinin izni olmaksızın eserin alınıp kullanılması, yayınlanması veya paylaşılması hukuka uygun bir durum değildir. Eser ve yayın sahipleri, bir içerik paylaştıkları zaman mutlaka bunun kendilerine ait olduğu belirten sembol veya simgeler kullanmalıdırlar. Tabiki haksız olarak eserin kullanılması halinde hukuki yollara başvurabilmek için eser sahibinin söz konusu içeriğin telif hakkını almış olması gerekmektedir.  Çoğu zaman kişiler, bir web sitesinden aldıkları makaleyi kullanırken bunun suç olduğunun farkında bile olmazlar. Fakat aslında bu durum hukuka uygun değildir. Dolayısıyla kişiler, izinsiz olarak bir başkasının eserini kullanmamalılardır. Kullanılmış olsa bile mutlaka eser sahibine atıfta bulunulmalı veya önce eser sahibiyle iletişime geçilerek bunun kullanılması için izin alınmalıdır. Aksi halde eser ve yayın koruma kapsamında cezai yaptırımla karşılaşmak söz konusu olabilecektir.

 

Telif Hakkı Nasıl Alınır ?

“Telif hakkı nasıl alınır ?“, “Telif hakkı almanın yolları nelerdir ?“sorularına verilecek cevaplar önelikle; Eser ve yayın koruma kapsamında eser ve yayın sahibinin yapması gereken en önemli işlem; telif hakkını almaktır. Aslında FSEK kapsamında bir ürün meydana getirildiği takdirde bunun özellikle koruma altına alınması için çaba harcamaya gerek yoktur. Fakat ileride çıkabilecek olan uyuşmazlıklarda ispat açısından telif hakkının alınması önem taşımaktadır. Telif hakkının alınabilmesi için tescil işlemi gerçekleştirilmektedir. İsteğe bağlı tescilin hukuki dayanağını FSEK oluşturmaktadır. Tescil işlemi, ilgili belgelerin ibraz edilmesiyle Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecektir.

 

Kanun koyucu bazı hallerde ise zorunlu olarak tescilin yapılması gerektiğini söylemiştir. Zorunlu tescili gerektiren eserler ise; bilgisayar oyunları, müzik eserleri ve sinema eserleridir. Bunlar, piyasaya sunulmadan önce mutlaka tescil edilmelidirler. Bunlar dışında kalan eserler bakımından ise tescil işlemi ihtiyaridir. Tescil işlemi noterde gerçekleştirilebilir ve telif hakkı alınabilir. Fakat internet ortamında yayınlanan eserler bakımından bu işlem bazen çok zahmetli olabilmektedir. İnternet ortamında eser ve yayın koruma için ise bilinen siteler üzerinden tescil işlemi yapılabilmektedir. Fakat bu işlemi de gerçekleştirmeden önce alanında uzman bir avukata danışılması, ileride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi açısından önem taşımaktadır.

 

Eser ve Yayınların Telif Haklarının Korunmasının Önemi

Eser ve yayın koruma, günümüzün en önemli problemlerindendir. Kişiler, bazen hiç düşünmeden bazense kasıtlı olarak bir başkasına ait eser veya yayını izinsiz olarak kullanmaktadırlar. Hatta bazen söz konusu eser ve yayınlardan maddi kazanç sağlandığı da görülmektedir. Bir kimsenin veya birden çok kimsenin üzerinde aylarca düşünerek hazırlamış  olduğu eseri kötü niyetli bir başkasının izeinsizce kullanması ve bundan kazanç sağlaması kabul edilemez bir durumdur. Çünkü neticede kişinin emeğine de saygısızlık söz konudur. Ayrıca izinsiz olarak bir eser ya da yayının kullanılması halinde bu ürünün özgünlüğü de zedelenmektedir. Bu nedenle eser ve yayınların telif haklarının korunması bunları meydana getiren kişiler açısından önemlidir. Bazen maddi ve manevi bazense sadece manevi anlamda bir eserin korunması, eser sahibi açısından mühim olabilir. Bu nedenle yalnızca izinsiz kullanan kişiler değil; eser sahipleri de eser ve yayın koruma konusunda duyarlı olmalı ve gerekli tedbirleri almalıdırlar.

Eser ve Yayınların Telif Haklarını Koruma Hizmeti

Sürekli olarak kişisel hakların korunmasından bahsettiğimiz bu sürelerde her zaman için bu kadar gelişmiş internet altyapısından yararlanmanın da öneminden bahsedebiliriz. Tabi ki bünyemizde çalışan uzman kadro sayesinde bu süreci rahatlıkla atlatabilmeniz de kolaylaşacaktır. Eser ve Yayın Koruma hakkında alabileceğiniz tedbirler sayesinde paylaşımda bulunmuş olduğunuz tüm kurallar çerçevesinde aslında fotoğraflar, özel yapıma sahip olan paylaşımlar koruma altına alınmalıdır. Çalınması veya izinsiz başka alanlarda kullanılması durumunda aslında şikayet edip dava açabilme hakkını da saklı tutan bir yapılanma ile karşı karşıyayız.

 

Bu zamanlarda sürekli olarak güncellemelerin takip edilmesi de önemli olmakta ve bu konuda da gelişmelerin takip edilmesi için de her zaman için bizim gibi bir sektörden faydalanmanız da önemli bir konuya işaret etmektedir. Çünkü bünyemizde çalışan ekstra imkanların değerlendirildiği bir konuda gelişmelerin takip edilmesine yardımcı olan sitemiz ve kurumumuz sayesinde Eser ve Yayın Koruma hakkının korunmasını da sağlayabilirsiniz. Özellikle de son zamanlarda yaygınlaşan fotoğraf çekimlerinde telif hakkının korunması gibi konularda yapılan başvurularda olumlu sonuçlar aldığımızı da ifade etmek isteriz. Bu konuda çalışan uzman çalışanlarımızın aslında internette geniş bir araştırma yapma ile işe başladığını daha sonra da tüm veri tabanlarını araştırdığını da ifade etmek ile işe başladıklarını da belirtelim. Bunun sonucunda da hata payı olmadan hakkınızda izniniz olmadan kullanılmış bir belgeniz olup olmadığını bulabiliyoruz.

PRESTİGE MANİA HAKKINDA

Prestige Mania Bilişim Hizmetleri, zorluklarla kazanılan itibarın kolayca kaybedildiği bir zamanda, online tüm mecralardaki prestijinizi sürekli ve kalıcı olarak korumak hedefiyle yola çıkan ve bu alandaki 11 yıllık teknik tecrübesi ile hizmet vermeye devam eden, Av. Serdar Han TOPO denetiminde Topo Hukuk Bürosu’ndan gücünü alan bir kuruluştur.

SOSYAL MEDYADA BİZ

İLETİŞİM

Adres: Mecidiyeköy yolu cad. İzmen Sitesi B-2 Blok No:2 Kat:1 D:66 Şişli/İstanbul (Mecidiyeköy Metrobüs Durağı Yanı)
Tel: +90 (212) 909 36 98
Whatsapp: +90 (543) 350 68 13
E-mail: info@prestigemania.com.tr