İnternetten Haber Kaldırma

İNTERNETTEN HABER KALDIRMA

internetten-haber-kaldirma

 

İnternetten haber kaldırma işlemi, sanal alemde yayınlanan bir haber sebebiyle kişilik hakları ihlal edilen kimselerin kullandığı bir yöntemdir. Sadece kişilik hakkı ihlallerinde değil; haberin suç teşkil ediyor olması durumunda da bu yöntem kullanılacaktır. İnternetten haber kaldırma işleminin nasıl gerçekleştirileceğine değinmeden önce konu hakkında genel bilgi vermemiz faydalı olacaktır.

 

Bilindiği üzere internet, günümüzde pek çok kişinin hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnternet aracılığı ile günlük işlerin birçok kısmı kısa zamanda kolayca halledilebilmekte ve aynı zamanda gelişen sosyal ağlar sayesinde insanlar sürekli olarak birbirleriyle etkileşim halinde olabilmektedirler. Şüphesiz ki bunlar internetin olumlu yanları olup tüm bunların yanı sıra bazı olumsuz tarafları da mevcuttur.

 

Örneğin yapılan iftira içerikli bir haber sebebiyle bireylerin kişilik hakları ihlal edilebileceği gibi bir karalama haber nedeniyle bir şirketin ekonomik çöküşüne sebep olunabilir. Bu açıdan bakıldığında aslında internetin dezavantajları da görülecektir. Yani internet kötü niyetli kimseler ya da bilinçsiz kişiler tarafından kullanıldığı takdirde gerek kişiler gerekse kurumlar bakımından telafisi mümkün olmayan zararlar meydana gelebilecektir. Yalnızca haber paylaşımı ile değil bazen fotoğraf ve video paylaşımlarıyla da kişilik haklarının ihlal edildiği görülmektedir. Hatta bazı durumlarda kişilerin, kasten bu şekilde haberler yaptığına da rastlanmaktadır. İşte tüm bu olumsuzluklar karşısında başvurulması gereken yöntem, internetten haber kaldırma işlemidir. Ayrıca Prestige Mania Bilişim Hizmetleri olarak internette olumlu itibar yöntemleri ile ilgili de çalışmalar yapmaktayız.

 

Kişilik hakları, hukuk düzeni tarafından korunmakta olan haklardır. Dolayısıyla bunların herhangi bir şekilde ihlal edilmesi halinde buna sebebiyet veren kişilerin sorumluluğu doğacaktır. Hatta bu sorumluluklar çerçevesinde ihlale neden olan kimselerden somut olayın özelliklerine göre maddi ve manevi tazminat istenebilecektir. Yani yalnızca haber kaldırma işlemi gerçekleştirilmeyecek; doğan zararların tazmini de sağlanabilecektir. İnternetten haber kaldırma süreci hem hukuki hem de teknik bilgiyi bir arada gerektirdiğinden dolayı bilişim hukuku alanında hizmet veren bir bilişim avukatı ile görüşülmesi ve kendisinin yardımıyla söz konusu hukuki sürecin başlatılması, yürütülmesi faydalı olacaktır.

 

İnternetten Haber Nasıl Kaldırılır ?

İnternetten haber kaldırma işlemi için hukukumuzda önemli bir düzenleme mevcuttur. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında bir kimsenin kişilik hakkı ihlal ediliyorsa veya internette paylaşılan haber ya da içerik suç teşkil ediyorsa hukuki sürecin başlatılması mümkün olacaktır. Bu durumda internetten içerik kaldırma da mümkündür.

 

İnternetten haber kaldırma işlemi için aslında eğer hızlı davranılmışsa, yani haber internete konar konmaz farkedilmişse bu haberi yayınlayan kimseyle görüşmek ve bunun kaldırılmasını talep etmek mümkündür. Fakat uygulamada böyle bir duruma rastlamak hemen hemen imkansızdır. Çünkü internete konan bir haber dakikalar içerisinde yayılacak ve pek çok kişinin eline ulaşacaktır. Dolayısıyla bu durumda izlenmesi gereken yol farklı olacaktır. 5651 sayılı Kanun, izlenmesi gereken yolu detaylı bir şekilde açıklamıştır. İlgili kanuna göre, kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden kimse önce içerik sağlayıcısına; ona ulaşamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına ulaşarak söz konusu haberin kaldırılmasını talep etmelidir. Eğer bu kimselere ulaşılması mümkün değilse veya red cevabı alınmışsa bu durumda Sulh Ceza Hakimliğine haber kaldırma işlemi için talepte bulunmak mümkündür. İçerik ve yer sağlayıcısına ulaşmayı denemeden de adli makamlara gidilebilecektir.

 

Sulh Ceza Hakimliği, kendisine gelen talebi değerlendirecek ve eğer bunu haklı görürse kişilik hakkını ihlal eden veyahut 5651 sayılı Kanun çerçevesinde sayılan suçlardan birine sebebiyet veren içeriğe erişimin engellenmesi yönünde karar verecektir. Karar, ilgili merciilere iletilecek olup içeriğin engellenmesi sağlanacaktır. İçeriğe erişimin engellenmesine dair karar verildiği takdirde ilgili merciiler de bunu uygulamakla yükümlüdür. Bunu uygulama yükümlülüğü olduğu halde uygulamaktan kaçınan kimselerin de cezai sorumluluğu konusu gündeme gelecektir. Fakat eğer Sulh Ceza Hakimliği talebi haklı görmezse bunu reddedecek ve dolayısıyla haber kaldırma işlemi de gerçekleşmeyecektir. Burada önemli olan husus, söz konusu haberin gerçekten bir ihlal veya suç niteliği taşıyor olmasıdır. Sırf bir kimsenin hoşuna gitmedi diye haber kaldırma işleminin uygulanması kanunen mümkün değildir. Fakat eğer yapılan haberle düşünce özgürlüğü sınırları aşılmışsa, hakaret veya iftira mevcutsa haber kaldırma işleminin yapılacağı aşikardır. Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek ve detaylı bilgi almak adına bir bilişim avukatına danışılması doğru olacaktır.

 

İnternette Haberlerin Yayılma Hızı

Özellikle internetten yalan haber sildirme uygulaması, internet ortamında çok daha çabuk yayıldığı herkesin bildiği bir durumdur. Çünkü kişiler, kendilerinde merak ve şaşırma duygunu uyandıran her konuya daha çok ilgi duyar. Sansasyonel nitelikte bir haber şüphesiz ki olağan bir habere göre çok daha çabuk yayılacaktır. Aynı zamanda son dönemlerde sosyal medya sitelerinin hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor olması da haberlerin yayılma hızını büyük ölçüde etkilemiştir. Yani bir haber sitesinde var olan karalama nitelikli haber, bir başkası tarafından Facebook, Twitter veya başka bir sitede kolaylıkla yayınlanabilir. Dolayısıyla Facebook hesabı olan kişiler bu haberi görüp kendileri de paylaşabilir. Kısaca bir haberin saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşması mümkündür. Bu nedenledir ki internetten haber kaldırma işleminin olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi, doğabilecek zararların önüne geçilmesi açısından önem taşıyacaktır.

 

Artan kullanıcı oranı, teknolojik gelişmeler, internetin bu denli yaygın oluşu şüphesiz ki haberlerin yayılma hızını etkilemiştir. Özellikle kriz zamanlarında kişiler, gördükleri her habere itibar etmekte ve bunu başkalarıyla paylaşmaktan çekinmemektedirler. İşte bu gibi nedenlerden dolayı internetten haber kaldırmanın ivedilikle gerçekleştirilmesi, meydana gelecek maddi ve manevi zararların bir nebze de olsa önlenmesi açısından mühimdir. Bu anlamda kişilere en iyi şekilde yol gösterecek ve yardımcı olacak kimse de bilişim avukatıdır.

 

Arama Motorlarından Yalan ve İftira İçerikli Haberlerin Kaldırılması 

Her ne kadar internetten haber kaldırma işlemi yapılmış olsa da bir süreliğine bu haberler Google, Yandex, Yahoo! gibi arama motorlarında görünecektir. Fakat bu arama motorları belirli sürelerle kendilerini güncellemektedirler. Bu güncellemelerin ardından kaldırılan haber bulunamayacağı gibi arama motorlarında gözükmesi de mümkün olmayacaktır. Fakat bunu beklemek istemeyen bir kişi doğrudan Google ile iletişime geçerek söz konusu haberin kaldırılmasını talep edebilir. Ancak bu da çabuk sonuçlanmayacağından veya talep reddedilebileceğinden ötürü en doğrusu arama motorunun ön belleğini güncellemesini beklemektir. Böylece güncelleme sonucunda kaldırılan habere bir daha ulaşmak mümkün olmayacaktır. Tüm bu hususlar hakkında detaylı bilgi almak ve hukuki işlem başlatmak adına bilişim avukatı ile görüşülmesi doğru bir hareket olacaktır.

 

Medya sektörünün sanala taşınmasıyla birlikte, “internetten haber kaldırma” online itibar yönetimi konusunda çağımızın en büyük sorunlarından biri olmuştur. Geçmişinizde yaşadığınız bir olay çarpıtılarak kişisel haklarınızı zedeleyen içeriklerle haber haline dönüştürülmüş olabilir. Medya ajansları, bir haberi yaptığında bunu binlerce haber sitesine göndermekte ve böylelikle isminiz olumsuz haberlerde geçebilmektedir. Arama motorlarının algoritmaları ise botları aracılığıyla bu haberleri hızlıca görmektedir. Böylece adınız ve soyadınızı GoogleYandex, Bing gibi arama motorlarına yazan kişiler bu olumsuz haberlerle karşılaşmaktadır. İtibarınıza zarar veren bu içerikleri bilişim hukukunda uzman avukatlarımız, hukuk kanalıyla hızlıca kaldırmaktadır.

 

Prestige Mania ve İnternetten Haber Kaldırma

İnternet ortamı her ne kadar faydalı bir mekan olarak adlandırılsa da aslında bazı kesimler tarafından kötü kullanımlara maruz kalınan bir durum olarak da bilinmektedir. Bu açıdan değerlendirme yaptığımız zaman her seferinde güvenliğimizi korumak için en uygun sitelerde dolaşmalı ve kendi kişisel bilgilerimizi paylaştığımız noktalara da son derece dikkat etmeliyiz. Bu açıdan değerlendirirsek her türlü internet sitesinde hakkımızda bulunabilecek bir durum veya haber olup olmadığını da bilmeliyiz.

 

Bu açıdan düşünürsek her zaman için internetten haber kaldırma hakkımızı da kullanmayı iyi bilmeliyiz. Bu konuda her zaman için bizden destek alarak güvenli bir ortamda bulunacağınızı ve bunun da ötesinde hakkınızda oluşmuş herhangi bir usulsüz haber veya sizin haberiniz olmadan hakkınızda yayınlanmış bir durum olup olmadığı bilgisine de yine bizim servislerimiz sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için de avukatlarımız ile bağlantı kurarak hakkınızda oluşmuş herhangi bir kötü veya yanlış bilgilendirme olup olmadığını internet üzerinde öğrenebilirsiniz. Bunun için ise internetten haber kaldırma hakkınızı kullanmanız gerekecektir. İlk olarak baktığımız zaman bu konularda uzman bir ekibin bulunması gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu konuda en iyi bilgiye ulaşabileceğiniz ve yardım alabileceğiniz adres biz oluyoruz. Yıllardan beri en üst seviye kalite anlayışımız ile hareket etmenin verdiği uzmanlık ile size hizmet etmeye hazırız. Avukatlarımız ile görüşme yapmanız bile yeterli bir başlangıçtır.

PRESTİGE MANİA HAKKINDA

Prestige Mania Bilişim Hizmetleri, zorluklarla kazanılan itibarın kolayca kaybedildiği bir zamanda, online tüm mecralardaki prestijinizi sürekli ve kalıcı olarak korumak hedefiyle yola çıkan ve bu alandaki 11 yıllık teknik tecrübesi ile hizmet vermeye devam eden, Av. Serdar Han TOPO denetiminde Topo Hukuk Bürosu’ndan gücünü alan bir kuruluştur.

SOSYAL MEDYADA BİZ

İLETİŞİM

Adres: Mecidiyeköy yolu cad. İzmen Sitesi B-2 Blok No:2 Kat:1 D:66 Şişli/İstanbul (Mecidiyeköy Metrobüs Durağı Yanı)
Tel: +90 (212) 909 36 98
Whatsapp: +90 (543) 350 68 13
E-mail: info@prestigemania.com.tr