İnternetten Resim Kaldırma

internetten-resim-kaldirma

 

 

 

 

 

 

 

Son dönemlerde artan kullanıcı oranı bile birlikte internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olmuş ve beraberinde de pek çok sorunu getirmiştir ki bunlardan en önemlisi internetten resim kaldırma problemidir. Gerek kişiler gerekse firma ve markalar açısından internetten resim kaldırma işlemi büyük öneme sahiptir. Kişi veya firmaları zedeleyen resimlerin internet ortamından kaldırılmaması, maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır. Dolayısıyla bu zararların en aza indirgenmesi bakımından ve doğmuş zararların tazmini açısından internetten resim kaldırma işlemi gerçekleştirilmesi ve gerektiği halde tazminat davası açılması en doğrusu olacaktır.

   

İnternetten resim kaldırma işleminin yapılabilmesi için hukukumuzda birtakım düzenlemeler mevcuttur. Bunlardan en önemlisi 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’dur. Söz konusu kanun çerçevesinde gerek gerçek gerekse tüzel kişiler, kişilik haklarının ihlal edilmesi sebebiyle internetten resim kaldırma işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Aynı zamanda özel hayatın gizliliğinin ihlali nedenine dayanarak da bu işlemin yapılması mümkündür. İlgili kanuna göre, internetten bir resmin kaldırılmasını isteyen kişi öncelikli olarak içerik sağlayıcısına; buna ulaşamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına ulaşarak söz konusu resmin kaldırılmasını talep etmelidir.

 

Kişi ya da kurumun içerik veya yer sağlayıcısına talepte bulunmasından itibaren sağlayıcılar, bu talebe 24 saat içerisinde cevap vermek zorundadırlar. Eğer bu süre içerisinde cevap gelmezse veya resim kaldırma talebi reddedilirse bu durumda Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunmak gerekecektir. Fakat doğrudan da ilgili hakimliğe talepte bulunmak mümkündür. Hakim, kendisine gelen talebi değerlendirecek ve uygun gördüğü takdirde söz konusu resim hakkında erişim engellenmesi veya kaldırılması kararı verecektir. Hakimin vermiş olduğu karar Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletilecektir. Birlik, kendisine gelen kararı uygulamakla yükümlüdür. Bunun için de içerik veya yer sağlayıcısına karar bildirilir ve resmin kaldırılması gerektiği beyan edilir. Eğer bu karardan sonra hakime başvuruda bulunmuş olan kişi veya kurum aynı resmin bir başka yerde de yayınlandığını görürse bu kez karara gerek olmaksızın doğrudan Birlik ile iletişim kurarak resmin kaldırılmasını talep edebilecektir.

 

İnternetten resmin kaldırılmasına yönelik olarak hakimin verdiği karara uyulmaması halinde, bu kararı uygulamakla sorumlu kişiler hakkında 500 günden 3000 güne kadar adli para cezasına mahkumiyet mümkün olacaktır. Yani internetten resim kaldırma işlemi aslında hafife alınacak bir durum değildir. 5651 sayılı Kanun’un 9/A maddesinde yer alan hükme göre eğer bir kimse özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesine dayanıyorsa doğrudan Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvuruda bulunabilmektedir. Önceden bu konuda yetkili mercii TİB’di. Fakat yapılan son düzenleme ile BTK yetkili hale gelmiştir. Böylece hakim kararına gerek olmaksızın BTK yapacağı inceleme neticesinde ilgili resmin kaldırılıp kaldırılmaması yönünde karar verecektir. İnternetten resim kaldırma işlemi hem teknik hem de hukuki bilgiyi bir arada gerektirdiğinden dolayı bu konuda bir bilişim avukatına danışılması faydalı olacaktır.

 

Google’dan Resim Kaldırma

Bilindiği üzere Google, tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru özelliğine sahiptir. Google’ın önbelleğinin geniş olması ve saniyeler içerisinde milyonlarca sonucu kişilerin karşısına çıkarması bir avantaj olmakla beraber bazen de dezavantaja dönüşmektedir. Özellikle bir kişi veya kurum hakkında istenmeyen bir resmin sanal ortamda paylaşıldığı düşünülünce bunun Google’da yapılan aramalarda birkaç saniye içerisinde görünmesi hiç hoş bir durum olmayacaktır. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için kişilerin, firmaların ve kurumların başvuracağı en etkili yol şüphesiz ki internetten resim kaldırma olacaktır.

 

Google’dan resmimi nasıl kaldırabilirim ? sorusu için aslında izlenebilecek birden fazla yol vardır. Bunlardan ilki, olay konusu resmin hangi sitelerde yayınlandığını Google aramalarında çıkan sonuçlardan tek tek tespit edip site yöneticileriyle iletişime geçmektir. Fakat böyle bir durum çoğu zaman imkansız olup istenilen sonucun alınması mümkün değildir. Ancak belirli sitelerde resmin yayınlanması halinde 5651 sayılı Kanun çerçevesinde hukuki sürecin başlatılması yararlı olacaktır. Aynı zamanda Google ile doğrudan iletişime geçilerek de resmin kaldırılması talep edilebilir. Google’a yapılan talepler, kamuoyunun bilgi edinme hakkı ve kişilerin bilgilerini gizli tutma hakkı çerçevesinde değerlendirilecektir ve buna göre bir sonuca bağlanacaktır. Fakat şunu belirtmeliyiz ki çoğunlukla Google, düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde kalan içerikleri internet ortamından kaldırmayı reddetmektedir. Burada esas sorun, Google’ın bize göre hukuka uygun olmayan bir içeriği düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde kabul etmesidir. Dolayısıyla Google’dan içerik kaldırma da çok kolay olmayacaktır.

 

Google’dan resim kaldırma gerçekleştikten sonra arama motorunun önbelleğini güncellemesiyle söz konusu resim, tamamiyle sanal ortamdan silinecektir. Fakat daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bu süreç hem sabır hem de uzmanlık gerektirmektedir. Dolayısıyla bu konuda bir bilişim avukatına danışılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Yer Alan Fotoğraf ve Resimlerin Kaldırılması

Sosyal medyada özellikle eski sevgililerle yer alan resimlerin kaldırılması için talepte bulunulduğu görülmektedir. Aslında bunun için doğrudan resmi yayınlayan kişilerle iletişime geçilmesi faydalı olacaktır. Fakat zorluk çıkarılan hallerde 5651 sayılı Kanun’a göre hareket edilmesinde de bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle özel hayatın gizliliğini ihlal eden hallerde, 5651 sayılı Kanun’a göre hukuki sürecin başlatılması ve bu doğrultuda internetten resim kaldırma işleminin gerçekleştirilmesi en doğrusu olacaktır. Böylece ileride meydana gelebilecek maddi ve manevi zararların önüne geçilebilecektir.

 

İnternetten Müstehcen Resim ve Fotoğrafların Kaldırılması

Müstehcenlik, TCK bakımından suç sayılmakla beraber 5651 sayılı Kanun’da da yer alan suçlardan birisidir. İlgili kanunlara göre bu suçun işlenmesi halinde suçun failleri hakkında cezaya hükmolunacağı gibi söz konusu içeriklerin de internetten kaldırılması yoluna gidilecektir. 

 

Bir kimse izni olmaksızın kendisiyle alakalı müstehcen bir resmin internetten yayınlandığını görürse öncelikli olarak Sulh Ceza Hakimliğine başvurmalıdır. Böylece resmin kaldırılması sağlanmış olacağı gibi suçu işleyen failler hakkında da TCK hükümlerine göre ceza verilmesi söz konusu olabilecektir. 5651 sayılı Kanun’un 8.maddesine göre internet ortamında yapılan ve içeriği bazı suçları oluşturduğuna dair yeterli şüphe bulunan yayınlar hakkında erişimin engellenmesi kararı verilecektir. Dolayısıyla bir kimse internet ortamında dolaşırken müstehcen resimlerle karşılaştığı takdirde bu durumu ilgili merciiye bildirirse mercii, yapacağı inceleme sonucunda şikayet konusu site hakkında erişimin engellenmesi kararı verebilecektir.

 

Netice itibariyle şunu belirtmeliyiz ki ister sosyal medyadan resim kaldırtılıyor olsun isterse herhangi bir siteden, her halde bu konuda uzman bir bilişim avukatına danışılması, hukuki sürecin hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemesi bakımından önem taşımaktadır.

 

Prestige Mania ve İnternetten Resim Kaldırma

İnternetten Resim Kaldırma sistemi ile hakkınızda yalan yanlış bilgilerin ve görsellerin oluşturulmasına da engel olabilme hakkına sahip olabilirsiniz. Bu konuda sürekli olarak adli makamlarda gelişmelerin sağlandığını da hatırlatan avukat kategorisindeki çalışanlarımız her zaman için size en büyük kolaylıkları ve imkanları sağlamaya devam edeceklerdir. Sadece içinizde herhangi bir şüphe olduğuna dair başvuru yapmanız yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda sürekli olarak daha da fazla güvenlik sisteminin oturtulmasına izin veren ve fırsat tanıyan sistemimizin en büyük önerisi ise internet ortamında paylaşılan görsellere dikkat edilmesi gerektiğidir. İnternetten Resim Kaldırma hakkını da elinizde tuttuğunuz sürece güvenliğinizden şüphe etmenize gerek kalmayacaktır. Zaten bu konudaki en büyük desteğin de kurumumuz tarafından desteklenmenin de faydalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun için sadece bize başvuru yaparak ilerleyen süreçler de hakkınızı savunmanız yeterli olacaktır.

 

PRESTİGE MANİA HAKKINDA

Prestige Mania Bilişim Hizmetleri, zorluklarla kazanılan itibarın kolayca kaybedildiği bir zamanda, online tüm mecralardaki prestijinizi sürekli ve kalıcı olarak korumak hedefiyle yola çıkan ve bu alandaki 11 yıllık teknik tecrübesi ile hizmet vermeye devam eden, Av. Serdar Han TOPO denetiminde Topo Hukuk Bürosu’ndan gücünü alan bir kuruluştur.

SOSYAL MEDYADA BİZ

İLETİŞİM

Adres: Mecidiyeköy yolu cad. İzmen Sitesi B-2 Blok No:2 Kat:1 D:66 Şişli/İstanbul (Mecidiyeköy Metrobüs Durağı Yanı)
Tel: +90 (212) 909 36 98
Whatsapp: +90 (543) 350 68 13
E-mail: info@prestigemania.com.tr