Online İtibar Yönetimi

online-itibar-yonetimi

 

 

 

 

 

 

 

Online itibar yönetimi sosyal medya sitelerinin ve internetin toplumdaki herkesin ilgilenebileceği bir alan haline gelmesiyle beraber gerek kişiler gerekse firma ve markalar açısından geçmişe oranla daha önemli hale gelmiştir. Kişilerin internete bu denli kolay ulaşması ve vakitlerinin çoğunu burada harcamaları online itibar yönetiminin sağlanmasında önemli rol oynamıştır. Her ne kadar internet ortamı kişilerin ve markaların tanıtımı için sınırsız olanak sağlasa da bir yandan da bir şirketler ve markalar hakkında kötü tecrübesi olan bir kimsenin yazdıkları hem kişiler hem de markalar açısından istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi sebeplerden ötürü online itibar yönetimi üzerinde dikkatlice düşünülmesi ve emek harcanması gereken bir konudur.

 

Kişi, marka ve firmalar hakkında bilgi alabilmek için bireyler öncelikle internet ortamında araştırma yapmayı tercih etmektedirler. Dolayısıyla internette karşılaşılan sonuçlar marka veya kişi hakkında fikir sahibi olunması açısından önemli olacaktır. Örneğin bir kimse bir ürünü satın almadan önce bu ürün hakkında sanal alemde araştırma yapabilir. Yaptığı araştırma sonucunda ürün hakkında yapılan kötü ya da yalan yanlış yorumları görmesinden dolayı söz konusu ürünü almaktan vazgeçebilir. İşte bu gibi durumların önüne geçilmesi ve yanlış bir izlenim bırakılmaması için kişiler, markalar ve firmalar mutlaka online itibar yönetimini sağlamalıdırlar.

 

Online itibar yönetimi, internet ortamında bir şirket, marka veya kişi hakkında yayınlanmış olan olumsuz içeriklerle mücadele etme yöntemidir. Aynı zamanda sanal alemde marka, kişi ve firmaların imaj kontrolü de sağlanmaktadır. Esasen online itibar yönetimini bir nevi sanal alemde savunma biçimi olarak adlandırmamız mümkündür. Her ne kadar yaratılan marka veya hizmet çok iyi olsa da bunun iyi sunulmamış olması ve insanların algısı altına girmemiş olması halinde kazanç elde edilmesi de mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla kişilerin ne istediği bilmek, nelerden hoşlanmadıklarını anlamak ve bu doğrultuda online reklamlar ve tanıtımlar yapmak en doğrusu olacaktır.

 

Online itibar yönetimi ile kişilerin veya firmaların itibarını zedeleyecek nitelikteki sosyal medya yönetimi karalamaları, yalan haberler, iftira içerikli paylaşımlar, yanlış bilgilendirmeler, sahte hesap kapatma vs. gibi durumların önüne geçilmesi mümkün hale gelecektir. Fakat online itibar yönetimi hem süreklilik hem de uzmanlık gerektiren bir iş olduğundan dolayı bu alanda profesyonel olarak hizmet veren kimselerle çalışılması en doğrusu olacaktır. Bazen internet ortamında yaşanan olaylar öyle bir boyuta gelmektedir ki hukuki işlemlerin yapılması kaçınılmaz olmaktadır. İşte her ne durumla karşılaşılırsa karşılaşılsın online itibar yönetiminin etkin bir şekilde sağlanmasında bilişim avukatına destek duyulacaktır. Bu nedenle bilişim hukuku alanında uzman bir avukata danışılması ve onunla online itibarın korunması ve sürdürülmesi sağlanmalıdır.

 

Online İtibar Yönetim İçin Başvurulan Yollar Nelerdir ?

Online itibar yönetiminin sağlanması için başvurulan pek çok yol vardır. Şüphesiz ki hangi yolların kullanılması gerektiği somut olayın özelliklerine göre farklılık gösterecektir. Yani bir markanın etkin tanıtım yöntemleri kullanması gerekirken bir diğer markanın ise web sitesinin güncellenmesi gerekebilir. Dolayısıyla ne tür yöntemlerin kullanılarak online itibar yönetiminin sağlanacağı kişi ve firmaların ihtiyaçlarına göre farklılık gösterecektir.

 

Online itibarın korunmasında en sık başvurulan yöntemlerden birisi, arama motoru optimizasyonu ile anahtar kelimeleri kullanarak ürün bilgilendirilmesi yapılmasıdır. Ayrıca kişi ve firmaların sahip oldukları web sitelerini aktif bir şekilde kullanmaları da online itibar yönetiminin sağlanmasında önemlidir. Eğer aktiviteler gerçekleştiriliyorsa bunlar web sitesi üzerinden kişilerin ilgisini çekecek biçimde düzenli olarak duyurulmalıdır. Online ticaret yapılan bir site ise ürün tanıtımları ve açıklamaları detaylıca belirtilmelidir. Dönemsel olarak gerçekleştirilen indirimler de satışların artmasında etkili olacaktır. Ayrıca müşterilerin siteye bırakacakları yorumlar ciddiye alınmalı; özellikle memnuniyetsizlik halinde müşterilerle bire bir iletişime geçilmelidir.

 

Sosyal medya veya diğer internet sitelerinde gerçekleştirilen asılsız iddiaların ve karalama haberlerin önüne geçilmesi için bunlara tepki gösterilmelidir. Elbette ki bu tepki hukuksal yollar aracılığıyla gösterilmelidir. Aksi halde haklıyken haksız duruma düşmek söz konusu olabilir. Online itibar yönetimine başvuran kişilerin ya da firmaların kendilerine Dijital PR stratejileri belirlemeleri de önemlidir. En önemlisi ise iftira içerikli haberler veya paylaşımlar sonucunda hukuki yollara başvurulmasıdır. Yani kişinin veya firmanın itibarını zedeleyen, hakkını ihlal eden durumlar söz konusu ise internetten içerik kaldırma, internetten haber kaldırma gibi yollara başvurulmalıdır.

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemlerin gerçekleştirilmesinde ve sürekli olarak kontrol altında tutulmasında bilişim avukatının önemi büyüktür. Bu sebeple bilişim hukuku alanında hizmet veren bir avukata danışılmalı ve özellikle internetten haber kaldırma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesinde onun aracılığıyla hareket edilmelidir.

 

Online İtibar Yönetimi ve Sosyal Medya

Günümüzde hemen hemen herkesin bir veya birden çok sosyal medya hesabı bulunmaktadır. İşte bu durum da online itibar yönetimini daha önemli hale getirmektedir. Özellikle sosyal medya üzerinden karalama kampanyaları başlatılması, ürün veya hizmetin sayfasında hakaret içerikli yorumlar yapılması sıkça karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunların önüne geçilmesi adına direk sayfa yöneticileri veya kişilerle iletişime geçmek mümkün olabileceği gibi hukuki yolların kullanılması da mümkündür. 

 

Sosyal medya ile online itibar yönetimi açısından yalnızca olumsuzlukları düşünmek doğru olmaz. Sosyal medyanin bir kişi veya firma lehine aktif bir şekilde kullanılması da önemlidir. Yapılacak eventleri buradan ilan etmek, kişilere özel fırsatlar sunmak vs gibi hareketler online itibarın korunmasında ve artmasında etkili olacaktır. Dolayısıyla gerek olumsuzlukların ortadan kaldırılması için gerekse Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin aktif kullanılması için alanında uzman bir kişiyle görüşülerek online itibar yönetiminin sağlanması için çalışmalara başlanmalıdır.

 

İnternetten İçerik Kaldırma

Online itibarın korunması adına en çok başvurulan yollardan birisi internetten içerik kaldırma işlemidir. İnternetten içerik kaldırma işlemi, suç niteliği taşıyan içeriklere karşı gerçekleştirilebileceği gibi kişilik haklarının ihlali durumunda da gerçekleştirilebilir. Bu işlemin dayanağı ise 5651 sayılı Kanun’dur. İlgili kanuna göre internet ortamında yapılan yayınların denetimi sağlanmakta ve böylece olumsuz içeriklere karşı internetten içerik kaldırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

İnternetten içerik kaldırma, online itibar yönetimi açısından önemlidir. Söz konusu işlemin gerçekleştirilmesi için uygulanması gereken prosedürün iyi bilinmesi ve hızlı hareket edilmesi gerekmektedir. Çünkü kaybedilen zaman, internette aleyhine içerik paylaşılan kişi veya firmaların zararına olacaktır. Dolayısıyla bu işlemin gerçekleştirilmesi için alanında uzman bir bilişim avukatına danışılması en doğru hareket olacaktır.

 

İnternet üzerinden hem satış hem de destek konusunda aktif olarak geliştirilen ve artan sitelerin ilk hedefi online olarak tanınmak ve buna ek olarak da en çok tıklanan siteler arasına girmektir. Hem de bunun da ötesinde sektörde de ileri adımlar atabilmek için internetin gücünden yararlanmak isteyenlerin de sayısı az değildir. Zaten düşündüğümüz zaman ilk olarak yardım alınmak ile işe başlanmasının sağlanması gerektiğini söyleyen kurumumuzdaki uzmanlar sizin için Online İtibar Yönetimi sistemi ile rahatlıkla adınızı üst noktalara çekebileceğinizi de hatırlatmaktadır.

 

Her seferinde de daha rahat bir sistem olmasının sağlanması ile de aslında sürekli olarak gelişmeler ile beraber sitelerin de değerlendiğini görebiliriz. Bu konuda her zaman bizim ekibimizden yardım alarak uzman desteği ile reklamınızı yapabilir ve itibarınızı da genişletebilirsiniz. Bizim uzmanlarımız ile internet arama motorlarında çalıştığınız sektörler ile arama yapıldığı zaman ilk sıralarda kendi sitenizin yer aldığını görebileceksiniz. Bunun için internet üzerinden sitenizin altyapısını güçlendirerek profesyonel bir çalışma ile reklamların desteği de sağlanmaktadır ve her seferinde el üstünde tutulan bir site olacağınızı da iddia edebiliriz. Yeter ki Online İtibar Yönetimi ile başvurunuzu yapın ve ardından isteklerinizi bize bildirin. Hemen bu konuda müdahale edilerek önlemlerin alınmasına yardımcı olunacak ve yine bu konuda da yükselmeniz sağlanacaktır. Daha da ileri zamanlarda bu sektörde gelişme yaşamak için bizimle çalışın.

PRESTİGE MANİA HAKKINDA

Prestige Mania Bilişim Hizmetleri, zorluklarla kazanılan itibarın kolayca kaybedildiği bir zamanda, online tüm mecralardaki prestijinizi sürekli ve kalıcı olarak korumak hedefiyle yola çıkan ve bu alandaki 11 yıllık teknik tecrübesi ile hizmet vermeye devam eden, Av. Serdar Han TOPO denetiminde Topo Hukuk Bürosu’ndan gücünü alan bir kuruluştur.

SOSYAL MEDYADA BİZ

İLETİŞİM

Adres: Mecidiyeköy yolu cad. İzmen Sitesi B-2 Blok No:2 Kat:1 D:66 Şişli/İstanbul (Mecidiyeköy Metrobüs Durağı Yanı)
Tel: +90 (212) 909 36 98
Whatsapp: +90 (543) 350 68 13
E-mail: info@prestigemania.com.tr