Sahte Facebook Hesabı Kapatma

sahte-fake-facebook-hesabi-kapatma

Sahte Facebook hesabı kapatma, günümüzde sıkça karşılaşılan taleplerden birisidir. Çünkü açılan sahte Facebook hesapları ile kötü niyetli kimseler hem çeşitli suçlar işleyebilecekleri gibi hem de bir kimsenin kişilik haklarını da ihlal edebilirler. Sahte Facebook kapatmada kişilerin izleyeceği birtakım yollar mevcut olmakla beraber bu konuda bilişim avukatına danışılması daha çabuk ve etkili bir sonuç alınabilmesi açısından önemlidir.

 

İnternetin yaygın bir şekilde kullanılması ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber sosyal ağların kullanıcı sayılarında da artış söz konusu olmuştur. Twitter, Facebook ve Instagram, en çok kullanıcıya sahip sosyal ağlar arasında yer almaktadırlar. (Sahte Twitter Hesabı Kapatma), (Sahte İnstagram Hesabı Kapatma) Özellikle Facebook’un kullanıcı sayısı son yıllarda büyük artış göstermiştir. Facebook ve diğer sosyal medya siteleri sayesinde kişiler, diledikleri biçimde paylaşımda bulunma ve bunları başkalarına ulaştırma imkanına sahip olmuşlardır. Fakat bu durum ilk başta bir avantaj olarak görünse de kötü niyetli kimseler tarafından kullanılması bu durumu bir tehlike haline getirecektir. Açılan sahte Facebook hesapları nedeniyle gerek kişilerin gerekse kurumların maddi ve manevi zararlara uğraması mümkündür. Bu nedenle bir kimse kendisine adına sahte Facebook hesabı açıldığını öğrendiği veya gördüğü anda mutlaka gerekli tedbirleri almalıdır.

 

Sahte Facebook kapatmak için yapılabilecek işlemlerden ilki; sitenin kendisine yer alan “şikayet et” veya “engelle” butonlarını kullanmaktır. Fakat bu şekilde sahte Facebook kapatma işleminin gerçekleşebilmesi hem uzun zaman almakta hem de bazen sonuçsuz kalmaktadır. Dolayısıyla bu yöntemin çok da işe yarayacağını ve faydalı olacağını söylememiz mümkün değildir. Bu nedenle sahte Facebook kapatma işlemi için bilişim hukuku alanında uzman bir avukatla iletişime geçilmesi en doğrusu olacaktır. 

 

Facebook’taki Sahte Hesapların Hukuki Durumu

Farklı amaçlar güdülerek açılan sahte Facebook hesapları, çoğu zaman kişilerin ve kurumların imajlarının zedelenmesine ya da daha ağır sonuçlara neden olmaktadır. İnsanların bu nedenle mağdur olmasının önüne geçilebilmesi adına şüphesiz ki kanun koyucu birtakım girişimlerde bulunmuştur. Bu problem ilk olarak yargıya taşınmış ve Ceza Genel Kurul’u bu konuda bir karara varmıştır. Karar neticesinde 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Denetlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. İlgili kanun neticesinde her ne şekilde olursa olsun kişilik hakkı ihlal edilen veya özel hayatın gizliliği ihlal edilen kimseler, hukuki yollar başvurma imkanına sahip olmuştur.

 

5651 sayılı Kanun’a göre bir kimse internet ortamında paylaşılan içerik sebebiyle kişilik hakkının ihlal edildiğini iddia ediyorsa önce içerik sağlayıcısına, buna ulaşamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına ulaşmaya çalışmalı ve söz konusu içeriğin kaldırılmasını talep etmelidir. Eğer her iki sağlayıcıya da ulaşılamıyorsa veya kanunda öngörülen 24 saatlik süre içerisinde bir cevap alınamadıysa ya da olumsuz yanıt alındıysa bu durumda Sulh Ceza Hakimliğine ilgili içerikle alakalı olarak başvurmak gerekecektir.

 

Hakim, kendisine gelen talebi ivedilikle değerlendirecek ve bir karara bağlayacaktır. Talebi uygun görmesi halinde alacağı kararı Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne iletecek ve Birlik de bu kararı uygulamak için harekete geçecektir. Özellikle sahte bir Facebook hesabından bir kimse adına müstehcen içerik paylaşılması ya da yalan yanlış haberlerin yayınlanması halinde bu yola başvurulması en doğrusu olacaktır. Böylece söz konusu sahte hesaba erişimin engellenmesi sağlanabilecektir. Aynı zamanda 5651 sayılı Kanun çerçevesinde internet ortamında, yani dolayısıyla Facebook hesaplarından işlenebilecek bazı suçlar da yer almakta olup bu suçlar karşısında ayrıca cezai yaptırım öngörülmüştür. Bu konuyu “sahte Facebook kapatma” yazımızın ilerleyen bölümlerinde yeniden ele alacağız.

 

Sahte Facebook Hesabını Nasıl Kapatırım ?

Sahte Facebook hesaplarının hukuki durumu çoğu zaman tartışmalıdır. Kimi kişiler hesapların, kimseye zarar vermemesi halinde bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtmekte kimi ise hesapların kapatılması için illa bir zararın doğmasını beklemenin yanlış olacağını söylemektedir. Bizce de aslında ikinci düşünce daha uygundur. Çünkü bazen kişiler, kendileri adına açılan sahte hesaplardan ne yapıldığını bilmemekte, bu hesapların varlığının farkında bile olmamaktadır. Dolayısıyla sahte hesaplarla alakalı bilişim sistemleri sayesinde önlemler alınması gerekmektedir. Nitekim Facebook yöneticileri bunu düşünmüş olup bu konuda bazı kritlerler belirleyerek sahte hesapların kapatılması yoluna gitmektedirler. Örneğin uzun süredir girilmeyen bir Facebook hesabı kapatılması gereken hesaplar arasındadır. Bu gibi tedbirler sayesinde sahte Facebook kapatma yoluna başvurulmadan kendiliğinden fake hesapların kapatılması yoluna gidilmesi elbette faydalı olacaktır.

 

Sahte Facebook Hesabı Üzerinden Suç İşlenmesi

Fake Facebook hesapları kapatma üzerinden bazen yalnızca kişilik hakkı ihlalleri gerçekleştirilmemekte; daha ciddi eylemlerde bulunulmaktadır. Bunlar da bilişim yoluyla işlenen suçları oluşturmaktadır. Kötü niyetli kişiler, sahte hesaplar üzerinden tehdit veya şantaj suçu işleyebilecekleri gibi bazen de dolandırıcılık suçunu işlemektedirler. Özellikle dolandırıcılık, en sık rastlanan vakalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hakaret suçuna da uygulamada sıkça rastlanmaktadır. İşte tüm bu suçların farkında olan kanun koyucu, 5651 sayılı Kanun’da bazı suçların işlenmesi halinde ilgili web sitesi hakkında erişimin engellenmesi kararı verilebileceğini öngörmüştür. Müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı gibi suçlar bunlardan bazılarıdır. Dolandırıcılık veya hakaret suçu işlenmesi halinde ise doğrudan TCK hükümlerine başvurmak mümkündür. Bu suçlar nedeniyle zarar gören kimseler maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilecekleri gibi aynı zamanda faillerin cezalandırılması yoluna da gidilecektir.

 

Sahte Facebook hesapları üzerinden belirtilen suçların mağduru olunmaması için kişilerin de bazı önlemler alması faydalı olur. Örneğin tanınmayan kişilerden gelen arkadaşlık istekleri kabul edilmemeli, web cam açılmaması veya özel iletişim bilgileri verilmemelidir. Bu şekilde alınan tedbirlerle bir nebze de olsa sahte Facebook hesaplarından dolandırılmanın, şantaja uğramanın veya tehdit edilmenin önüne geçilmesi mümkün hale gelebilecektir.

 

Sahte Facebook Hesaplarının Kapatılmasında Bilişim Avukatının Rolü

Sahte Facebook kapatma konusunda en uzman kişi elbette ki bilişim avukatıdır. Bilişim avukatı, kendisine başvuran kişinin sahip olduğu problemi en doğru şekilde tespit edecek ve buna göre hukuki süreci başlatacaktır. Özellikle dolandırıcılık veya şantaj suçunun mağduru olunması halinde kişiler panik halinde olmakta ve ne yapacaklarını bilememektedirler. İşte bu durumlar, bilişim avukatının uzmanlık alanına girdiği için avukat, sakin bir şekilde düşünecek, sorunu tespit edecek ve müvekkiline çözüm yollarını sunacaktır. Aynı zamanda gerek Facebook gerekse diğer siteler üzerinden işlenen suçlarda ve sahte hesapların kapatılmasında hızlı davranmak büyük önem taşır. Bu nedenle işlemlerin kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi şarttır. Bilişim avukatı, sahip olduğu tecrübe ve uzmanlık ile sahte Facebook kapatma işlemini en hızlı ve sorunsuz biçimde gerçekleştirebilecek olan kişi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sahte Facebook Hesabı Kapatma Hizmeti 

Sadece Türkiye içinde değil dünya çapında da en çok hesap açılan sosyal paylaşım platformu Facebook olarak kabul edilmektedir. Bu konuda sürekli olarak yeni güncellemeler alan bu sitenin kullanıcıları da yine buralarda yaptıkları paylaşımlardan sonuna kadar sorumlu tutulmaktadır. Aslında bu açıdan değerlendirmeye aldığımızda ilk olarak aklımıza gelmesi gereken nokta da Facebook’taki sahte hesaplar olmaktadır.

 

Çünkü her ne kadar facebook güvenlik sınırlarının sıkı tutuyor gibi görünse de bazı durumlarda insanların Facebook’taki sahte hesap açmalarına engel olamamaktadır ve hatta bazı kötü amaçlı olan kişiler tarafından da sahte hesaplar açılabilmektedir. Bu sahte hesapların çok büyük tehlikeleri de beraberinde getirdiğini ifade edebiliriz. Masum insanları kandırmaktan tutun da genç nesilleri tuzaklarına düşürme gibi ihtimaller de olabilmektedir. Prestige Mania Bilişim Hizmetleri olarak sahte Facebook hesabı kapatma işlemlerinin de en büyük yararlarını burada görebilmekteyiz. Artık son zamanlarda yapılan güncellemelere ve yenilenmelere baktığımız zaman facebook yöneticilerinin bu konuda destek sunduğunu görebilmekteyiz. Her zaman olduğu gibi bu konuda da sürekli olarak ihlallerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu konuda da yardım alabileceğiniz bir yer olarak bizi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Her zaman için sahte Facebook hesabı kapatma konusunda verdiğimiz destek ile kesin sonuçlar aldığımızı da söyleyebiliriz. Her ne kadar hesap kapatma facebook yöneticilerine bağlı olmuş gibi görünse de bu konuda her zaman uzman kadromuz ile karşılaşmanızın tavsiyesini de verebiliriz.

PRESTİGE MANİA HAKKINDA

Prestige Mania Bilişim Hizmetleri, zorluklarla kazanılan itibarın kolayca kaybedildiği bir zamanda, online tüm mecralardaki prestijinizi sürekli ve kalıcı olarak korumak hedefiyle yola çıkan ve bu alandaki 11 yıllık teknik tecrübesi ile hizmet vermeye devam eden, Av. Serdar Han TOPO denetiminde Topo Hukuk Bürosu’ndan gücünü alan bir kuruluştur.

SOSYAL MEDYADA BİZ

İLETİŞİM

Adres: Mecidiyeköy yolu cad. İzmen Sitesi B-2 Blok No:2 Kat:1 D:66 Şişli/İstanbul (Mecidiyeköy Metrobüs Durağı Yanı)
Tel: +90 (212) 909 36 98
Whatsapp: +90 (543) 350 68 13
E-mail: info@prestigemania.com.tr