Sosyal Medya Yönetimi

sosyal-medya-yonetimi

Sosyal Medya Yönetimi

 

 

 

 

 

 

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya sayfalarının ve hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini ve bu sürecin nasıl işlemesi gerektiğini gösteren durumların bütünüdür. Özellikle günümüzde artan sosyal medya sitelerinin sayısı ile bu durum daha önemli hale gelmiştir. Çünkü geçmişe baktığımız zamam nelli başlı birtakım sosyal paylaşım sitelerinin var olduğunu görüyoruz. Fakat şimdi Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Snapchat gibi pek çok sosyal medya sitesi mevcuttur. Özellikle kriz dönemlerinde bu sitelerin çok daha aktif bir şekilde kullanıldığı ve kişiler üzerinde çok daha büyük etkileri olduğu aşikardır. Dolayısıyla sosyal medya yönetimi yalnızca olağan zamanlarda ne yapılması gerektiği konusunu değil; kriz dönemlerinde de ne yapılması gerektiği konusu kapsamaktadır.

 

Sosyal medya yönetimi, özellikle halk tarafından tanınan kişiler ve markalar açısından ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bir anlamda ünlü kimselerin veya markaların sahip oldukları sosyal medya siteleri ya da onlar hakkında sosyal medyada yapılan yorumlar, eleştiriler bu kişilerin ve markaların sanal alemde imajını oluşturmaktadır. Bu nedenle etkin sosyal medya yönetimi, kişi ve markaların imajını korumada, oluşturmada ve değiştirmede büyük rol oynamaktadır.

 

Sosyal medya yönetimi kapsamında yapılacak pek çok işlem vardır. Fakat burada önemli olan bu işlemler yapılırken uzman kimselerden destek alınmasıdır. Aynı zamanda bazen, sosyal medyada gerçekleştirilen eylemler öyle bir hal alabilir ki bu durum suç teşkil edebilir ya da kişinin, kişilik haklarını ihlal edebilir. İşte bu gibi durumlar karşısında da hukuki yollara başvurulması kaçınılmaz olacaktır. Elbette bu sürecin de bir uzman tarafından yürütülmesi en doğrusudur. Kısaca şunu söylemeliyiz ki sosyal medya yönetiminin sağlanması için atılacak her adımda sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağı ile alakalı alanında uzman kişilere danışılması ve buna göre hareket edilmesi en doğrusu olacaktır.

 

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya yönetiminin günümüzde ne kadar önemli olduğu aşikardır. Fakat burada dikkat etmemiz gereken husus, bu yönetimin her kişi veya marka açısından aynı şekilde gerçekleştirilemeyeceğidir. Yani herkesin sosyal medya yönetimine ihtiyacı olmakla beraber bu ihtiyaçlar kişiden kişiye veya markadan markaya farklılık gösterecektir. Dolayısıyla kişilerin ve firmaların ihtiyaçları tespit edilmeli ve bu şekilde sosyal medya yönetimi sağlanmalıdır.

 

Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken ilk husus hedef kitlenin doğru belirlenmiş olmasıdır. Yani öncelikle ulaşılmak istenen bir hedef kitle belirlenmelidir. Hedef kitlenin yaş aralığı ve cinsiyeti tespit edilmelidir. Aynı zamanda bu kitlenin ilgi alanlarının neler olduğu da belirlenmelidir. Böylecede sosyal medya siteleri üzerinden gerçekleştirilecek paylaşımlarda veya etkinliklerde hedef kitleyi memnun etmek mümkün hale gelecektir. Hatta hedef kitlenin memnuniyetinin arttırılabilmesi adına onların doğumgünlerini sosyal medya üzerinden kutlamak veya kendilerine hediyeler göndermek de faydalı olacaktır. Etkin bir sosyal medya yönetiminin ikinci ve diğer bir önemli adımını ise içerik yönetimi oluşturmaktadır.

 

Sosyal medya yönetiminde kullanılacak dilin anlaşılır olması ve hedef kitleye hitap etmesi gerekmektedir. İçeriklerin de bu doğrultuda paylaşılması kişilerle olan ilişkilerin güçlenmesini sağlayacaktır. Sosyal medya yönetiminin yapılmasında aynı zamanda diyalog yönetiminin de sağlanması gerekmektedir. Özellikle bu durum ürün ve hizmet satan firmalar açısından önem taşır. Diyalog yönetimi, müşterilerle olan ilişkileri ifade eden yönetim biçimidir. Diyalog yönetiminin sağlanmasındaki esas amaç; hedef kitle ile marka arasında uzun vadeli sadakat yaratabilmektir.

 

Sosyal medya yönetiminin etkin bir şekilde sağlanabilmesi için yapılması gerekenlerden birisi de şüphesiz ki rakip analizinin gerçekleştirilmesidir. Yani rakiplerin yaptıkları paylaşımlar veya düzenledikleri etkinlikler takip edilmeli, farklılık yaratacak biçimde yeni şeyler üretilmelidir. Aynı zamanda etkin sosyal medya yönetimi için reklam unsuru da önem taşımaktadır. Bilindiği üzere gün geçtikçe internet üzerinden verilen Google reklam ya da Facebook reklam gibi sayısında artış gözlemlenen reklamlar görünmektedir. İnternet reklamlarını tercih eden firmaların sayılarının artmasıyla birlikte reklam yönetimi, sosyal medyanın kalbi haline gelmiştir. Her ne kadar markalar açısından zor ve maliyetli bir iş olarak görünse de esasen durum böyle değildir. Geleneksel reklam yöntemlerine göre internetten reklam vermek daha düşük maliyetli ve daha kolaydır. Doğru bir şekilde yapılan reklam çalışmalarıyla markanın ulaşmak istediği hedef kitle çözümlebilecektir. Dolayısıyla markaların, internet üzerinden reklam yönetimine de önem vermesi gerekmektedir.

 

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya yönetimini önemli hale getiren husus elbette ki artan sosyal medya siteleri ve bunların kullanıcılarıdır. Hem markaların tanıtımları hem de müşterilerle ilişki kurulması açısından sosyal medya önemli hale gelmiştir. Bu nedenle sosyal medyanın doğru bir şekilde kullanılması, markalara olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Fakat hatalı sosyal medya kullanımı ya da gereken önemi vermemek, markalara pahalıya mal olabilecektir. Bu nedenle sosyal medyaya önem verilmesi gerekmektedir.

 

Sosyal medya yönetimi sağlanması halinde kullanıcılar, takipçiler veya müşterilerle sağlıklı iletişim içerisinde kalınabilecektir. Aynı zamanda var olan potansiyelin ve satışların arttılması açısından da sosyal medya önemlidir. Müşterileri memnun etmek ve şikayetlerini öğrenebilmek açısından sosyal medya siteleri en etkili araçtır. Mevcut müşteri çevresinin dışına çıkmak ve bunu genişletmek açısından sosyal medya siteleri mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca markanın tanıtımlarını yapmak ve piyasanın gerisinde kalmamak için de sosyal medya yönetimi önem taşımaktadır. Tüm bu hedeflere ulaşılması için bu alanda hizmet veren uzman kişilerle görüşülmesi yararlı olacaktır.

 

Sosyal Medya Yönetiminde Bilişim Avukatının Rolü

Yukarıda açıkladığımız üzere sosyal medya yönetimi, pek çok açıdan kişiler ve markalar açısında önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar sosyal medya yönetimi uzman kişiler tarafından sağlanacak olsa da bazı hallerde bilişim avukatlarına ihtiyaç duyulması da kaçınılmaz olacaktır. Özellikle sosyal medya siteleri üzerinden bir marka veya firma hakkında başlatılan karalama kampanyalarına karşı bir bilişim avukatına danışılması ve kendisiyle hukuki sürecin başlatılması gerekmektedir. Aynı zamanda hakaretlerin önüne geçmek ve iftiraların gerçek olmadığını kanıtlamak açısından da bilişim avukatına ihtiyaç duyulacaktır.

 

Bilişim avukatı, gerektiği hallerde sosyal medya siteleri üzerinden yayınlanan ve markaya haksız bir şekilde zarar veren içeriklerin kaldırılması için hukuki süreci başlatacaktır. Özellikle karalama kampanyalarının başlatılması hallerinde bilişim avukatlarına mutlaka başvurulmalıdır. Çünkü bilindiği üzere sosyal medya üzerinden başlatılan bir hareket, saniyeler içerisinde binlerce kişiye ulaşmakta ve bir anda büyümektedir. Bu gibi durumlar karşısında da markaların veya kişilerin hem maddi hem de manevi zararlar görmesi kaçınılmaz olmaktadır. Dolayısıyla bu olaylar karşısında erken davranmak ve olası zararların önüne geçmek adına mutlaka uzman bir bilişim avukatına danışılmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi ve Prestige Mania

Sosyal medya dediğimizde ilk olarak aklımıza gelen durum paylaşım siteleri ve kişisel bloglardır. Her seferinde daha da fazla üyesi olmasıyla beraber popülerlik konusunda heveslenmeler de artmaya başlamıştır. Bu kadar artan nüfusa sahip olan sosyal paylaşım sitelerinde ün yapmak ve kendinizi tanıtmak için bazı ipuçları bulunmaktadır. Fakat bu ipuçlarına ulaşmak ve daha da popüler bir hesaba sahip olabilmek aynı zamanda güvenli ortamlarda paylaşım yapabilmek için belli kurumlar ile işlerinizi yürütmeniz ve onlardan destek almanız gerekmektedir.

 

Bu kurumlar arasında Prestige Mania Bilişim Hizmetleri olarak en iyilerden biri olduğumuzu da söyleyebiliriz ve her zaman için de en son güncellemelerin tarafımızca takip edildiğini de belirtebiliriz. Sosyal medya yönetimi  adı altında verilen bu hizmetler sayesinde sosyal hesaplarınız güvenli ortamlarda yürütülebilecek ve her seferinde daha da paylaşım alanında geliştirebileceğiniz bir hesaba da sahip olabileceksiniz. Bu konuda her zaman için hukuki işlemler doğrultusunda hareket eden bir kurum olduğumuzu da belirterek her zaman için en güvenebileceğiniz hem de garanti verdiğimiz bir kurum olduğumuzu da geçmiş zamanlarda göstermiş olduğumuz başarılar ile de kanıtlamaktayız. Bunun da ötesinde gerçekten sosyal medya yönetimi  alanında en usta olabileceğiniz durumların buralarda yapılan paylaşımlarda sıkıntı yaşanmamasından geldiğidir. Sizin için de bizim için de oldukça fazla gelişmelere sebebiyet verebilecek bir olay olan bu sosyal medyanın yönetimi her zaman için gelişmelere açık bir sistemdir.

PRESTİGE MANİA HAKKINDA

Prestige Mania Bilişim Hizmetleri, zorluklarla kazanılan itibarın kolayca kaybedildiği bir zamanda, online tüm mecralardaki prestijinizi sürekli ve kalıcı olarak korumak hedefiyle yola çıkan ve bu alandaki 11 yıllık teknik tecrübesi ile hizmet vermeye devam eden, Av. Serdar Han TOPO denetiminde Topo Hukuk Bürosu’ndan gücünü alan bir kuruluştur.

SOSYAL MEDYADA BİZ

İLETİŞİM

Adres: Mecidiyeköy yolu cad. İzmen Sitesi B-2 Blok No:2 Kat:1 D:66 Şişli/İstanbul (Mecidiyeköy Metrobüs Durağı Yanı)
Tel: +90 (212) 909 36 98
Whatsapp: +90 (543) 350 68 13
E-mail: info@prestigemania.com.tr